Správy - apríl 2008
Film.sk No.4/2008

Obnovená premiéra filmu Čas, ktorý žijeme

V súvislosti s neslávnym rokom 1968 v československých dejinách bude mať počas 15. medzinárodnej prehliadky filmu, televízie a videa Febiofest 2008 obnovenú premiéru celovečerný dokument Čas, ktorý žijeme pätice režisérov (Vladimír Kubenko, Ladislav Kudelka, Jaroslav Pogran, Otakar Krivánek, Ivan Húšťava), na ktorého námete sa okrem nich podieľal aj Rudolf Urc. Film v sugestívnej výpovedi zachytáva atmosféru obrodného procesu v Československu, ktorý začal koncom roka 1967 a ponúka nielen výpovede popredných predstaviteľov verejného života ako Zdeněk Fierlinger, Gustáv Husák, Laco Novomeský, Pavel Kohout, prof. Goldstücker, Marie Švermová, ale aj radových občanov – baníkov, robotníkov i študentov. Film mal premiéru 24. apríla 1968, získal Prvú cenu v kategórii krátkometrážna tvorba v Umeleckej súťaži k 50. výročiu Československa, no o rok neskôr bol zakázaný a uložený do trezoru. Film bude uvedený 3. apríla 2008 pri príležitosti 45. výročia Slovenského filmového ústavu (SFÚ) v spolupráci s Asociáciou slovenských filmových klubov (ASFK) a Slovenským národným múzeom (SNM). Premietanie novej kópie filmu je súčasťou výstavy Ako sme žili? Slovensko v 20. storočí.

(sim)

Slovensko má opäť Slnko v sieti

Dňa 19. apríla 2008 sa v historickej budove Slovenského národného divadla (SND) uskutoční slávnostné odovzdávanie národných filmových cien Slnko v sieti, ktoré udeľuje Slovenská filmová a televízna akadémia (SFTA). Tento rok sa bude konať druhý ročník podujatia, v ktorom 106 členov akadémie hodnotilo filmy za obdobie rokov 2006 – 2007, keďže podujatie sa vzhľadom na vznik nižšieho počtu filmov za jeden kalendárny rok na Slovensku koná ako bienále. Ceny sa budú odovzdávať v pätnástich kategóriách, udelená bude aj cena za Výnimočný prínos slovenskej kinematografii. Najviac zo všetkých nominácií na cenu Slnko v sieti získal v počte štrnásť film Muzika Juraja Nvotu, sedem má film Tajnosti Alice Nellis, po päť snímky Obsluhoval jsem anglického krále Jiřího Menzela a Martin Slivka – muž, ktorý sadil stromy Martina Šulíka. Štyri nominácie má film Polčas rozpadu Vlada Fischera, tri Návrat bocianov Martina Repku a Iné svety Marka Škopa, po jednej nominácii získali filmy Tepuy – Cesta do hlbín zeme Pavla Barabáša, Ekomorfóza Františka Jurišiča, Pik a Nik Martina Snopeka a Štyri Ivany Šebestovej. O najlepší celovečerný film budú bojovať Muzika, Obsluhoval jsem anglického krále a Tajnosti, v kategórii dokumentárny film sa najúspešnejším môže stať jeden z filmov Iné svety, Martin Slivka – muž, ktorý sadil stromy a Tepuy – Cesta do hlbín zeme a trojicu nominovaných animovaných filmov tvoria Ekomorfóza, Pik a Nik a Štyri. Slávnostný večer odovzdávania cien Slnko v sieti bude v priamom prenose vysielať Slovenská televízia (STV), v týždni po udelení cien sa uskutoční filmová prehliadka, na ktorej sa budú premietať všetky nominované filmy. Historicky prvú cenu Slnko v sieti získal v roku 2004 za Výnimočný prínos slovenskej kinematografii režisér Juraj Herz. Autorom ceny Slnko v sieti je Mgr. art. Oliver Leššo. Viac na www.slnkovsieti.sk a www.sfta.sk.

(sim)

Cenu Zentivy má opäť dokumentarista

Súčasťou Medzinárodnej prehliadky filmu, televízie a videa Febiofest je odovzdávanie Ceny Zentivy, ktorej hlavným poslaním je podporovať mladých filmárov v ich tvorbe a zároveň im umožniť ďalšie pôsobenie v audiovizuálnej sfére. Na jubilejnom 15. ročníku prehliadky sa cena udeľovala už po štvrtýkrát, jej držiteľom sa stal Juraj Lehotský za svoj nedávno dokončený dokument Slepé lásky. O víťazovi rozhodla výberová komisia v zložení odborníkov z oblasti audiovízie Mario Homolka, Pavel Branko, Martin Kaňuch a Peter Gavalier s odôvodnením, že „pre svoj cudný, chápavo intuitívny a ľudsky pravdivý vhľad do intímneho sveta nevidomých autor našiel adekvátne vyjadrovacie prostriedky na štrukturálnom rozhraní dokumentárneho filmu a fikcie“. Cenu Zentivy, ktorá je spojená s finančnou odmenou vo výške 250 000 Sk, udeľuje spoločnosť Zentiva v spolupráci so Slovenským filmovým ústavom (SFÚ) a Asociáciou slovenských filmových klubov (ASFK) od roku 2005 slovenskému audiovizuálnemu tvorcovi do 35 rokov. Lehotský je už štvrtým dokumentaristom, ktorý cenu získal – v predchádzajúcich rokoch boli ocenení Marek Šulík, Milan Balog a Daniela Rusnoková.

(uwe)

Producent Marko Škop dostal Cenu ČSOB

Medzinárodná prehliadka filmu, televízie a videa Febiofest sa tento rok po prvýkrát stala pôdou pre udeľovanie Ceny ČSOB, ktorá umožní vybranému producentovi pokryť náklady spojené s jeho vyslaním ako zástupcu Slovenskej republiky do projektu Producers on the Move. Ten na medzinárodnom filmovom trhu pri MFF v Cannes organizuje European Film Promotion (EFP), medzinárodná organizácia zameraná na propagáciu a podporu distribúcie európskej kinematografie. Držiteľom Ceny ČSOB a zároveň producentom, ktorý vďaka nej dostane tento rok príležitosť reprezentovať Slovensko v Cannes, sa stal producent a dokumentarista Marko Škop. Jeho výber sa realizoval v komisii zloženej zo zástupcov SFÚ, ako člena EFP, a festivalu Febiofest na základe podmienok projektu Producers on the Move. Vďaka iniciatíve Producers on the Move majú vybraní producenti možnosť nadviazať kontakty s potenciálnymi koproducentmi a distributérmi ďalších projektov.

(uwe)

Tajnosti získali dvoch Českých levov

Dňa 1. marca 2008 sa konalo slávnostné odovzdávanie 15. výročných filmových cien Český lev, ktoré každoročne udeľuje Česká filmová a televízna akadémia (ČFTA). Večer bol úspešný aj pre koprodukčný česko-slovenský film režisérky a scenáristky Alice Nellis Tajnosti, ktorý bol nominovaný v desiatich kategóriách. Film získal dvoch Českých levov – stal sa najlepším filmom roku 2007 a kameraman filmu Ramunas Greičius získal ocenenie v kategórii Najlepšia kamera. Tajnosti boli favoritom aj pre filmových kritikov, ktorí filmu Alice Nellis udelili svoju cenu. Najúspešnejšími titulmi Českých levov 2007 sa stali koprodukčný film Edith Piaf a Svěrákove Vratné lahve, ktoré získali troch Českých levov.

(uwe)

Na Early Melons uspeli slovenské filmy

Prvý ročník trojdňového medzinárodného festivalu študentských filmov Early Melons, ktorý sa konal začiatkom marca 2008 v Bratislave, priniesol viac ako 150 filmov z 13 európskych krajín. Program bol zložený z troch hlavných sekcií – medzinárodnej súťaže študentských filmov, súťaže slovenských študentských filmov a špeciálnych projekcií. V medzinárodnej konkurencii úspešne obstáli slovenské študentské snímky. Hlavnú cenu festivalu si rozdelili režisérky Daniela Rusnoková s filmom O Soni a jej rodine a Viera Čákanyová s filmom Under Underground, ktorý vznikol v produkcii pražskej FAMU. V súťaži slovenských filmov porota ocenila dve študentské snímky. Cenu za najlepší strih získal film Maroša Beráka Z Viktorovho erotického života, čestné uznanie porota udelila dokumentu študentov Akadémie umení v Banskej Bystrici Tomáša Krupu a Katky Sobotkovej V kruhu manželskom.

(uwe)

Animovaný film o ponožkách a s láskou

Vo filmovom klube 35_mm na bratislavskej VŠMU mal v marci premiéru nový animovaný film O ponožkách a láske Michaely Čopíkovej. Sedemminútový príbeh muža a ženy, ktorých lásku otestuje veľká kopa špinavých ponožiek, je magisterským projektom a autorka ním vlani ukončila štúdium v Ateliéri animovanej tvorby FTF VŠMU. Snímka vznikala deväť mesiacov a spolupracovali na nej viacerí študenti školy. Film po premiére vyrazil na šnúru medzinárodných študentských festivalov a VŠMU bude zastupovať aj v súťaži o významnú cenu CILECT Prize, ktorú každoročne udeľuje organizácia združujúca vysoké filmové školy z celého sveta CILECT. Počas kompletizácie postprodukčnej fázy výroby sa autorka filmu zúčastnila projektu Talent Campus na MFF v Berlíne, kde sa prezentovala v kategórii „vizuálny umelec“. Michaela Čopíková momentálne pracuje na propagačnom animovanom filme o Jablunkovskom priesmyku.

(dan)