Apríl 2008
Film.sk No.4/2008

Filmové podujatia na Slovensku

15. február - 31 .október
Ako sme žili? Slovensko v 20. storočí

(miesto konania – Bratislava – Slovenské národné múzeum)
Výstava Ako sme žili? Slovensko v 20. storočí sa skladá zo siedmich základných chronologických celkov, oddelených historickými medzníkmi. Najväčšiu plochu zaberá časť venovaná dejinám divadla, televízie, filmu a rozhlasu. Súčasťou priestoru je i Kino Čas, v ktorom sa denne nepretržite premietajú filmy zostavené zo spravodajských, populárno-náučných, animovaných, prípadne hraných filmov z archívu SFÚ. Medzi sprievodnými podujatiami sú v apríli zaujímavé projekcie. Každý pondelok o 17.15 hod. sa pod názvom Bratislavské televízne pondelky konajú projekcie inscenácií z dramatickej tvorby STV – Zuzanka Hraškovie (7. 4.) s úvodom režiséra Franěka Chmiela, Rysavá jalovica (14. 4.) s úvodom herečky Evy Kristínovej, Matka (21. 4.) s úvodom herečky Viery Strniskovej a Na bukvovom dvore (28. 4) s úvodom herca Františka Kovára. Každú stredu o 17.15 hod. sú pod názvom Made in Koliba na programe projekcie vybraných slovenských filmov 20. storočia – Deň náš každodenný (2. 4.) s filmovým historikom Václavom Macekom, Boxer a smrť (9. 4.) s režisérom Petrom Solanom, Pieseň o sivom holubovi (16. 4.) s detskou hereckou hviezdou Petrom Kolárikom, Noční jazdci (23. 4.) s herečkou Soňou Valentovou a Kosenie jastrabej lúky (30. 4.) s Milkou Zimkovou. Na nedeľu o 10.30 hod. pod názvom Retronedeľníček sú pripravené projekcie legendárnych detských televíznych relácií – Maťo a Klinček (6. 4.), Matelko (13. 4.), Indiánske rozprávky (20. 4.) a Mestečko Pimparac (27.4.). Viac na www.20storocie.sk a www.snm.sk.

27. marec / 10. apríl / 17. apríl o 17.00 hod.
Odborná reflexia pätnástich rokov slovenského filmu

(miesto konania – Bratislava – kinosála FTF VŠMU)
Cieľom projektu je pokúsiť sa prostredníctvom troch samostatných diskusií o prvú reflexiu vývoja slovenského animovaného, dokumentárneho a hraného filmu za obdobie rokov 1993 – 2007. Diskusie sa uskutočnia s dvojtýždenným odstupom vždy vo štvrtok od 17.00 hod. v termínoch – 27. marec (animovaný film), 10. apríl (dokumentárny film), 17. apríl (hraný film). Diskutovať o animovanom filme budú Ivana Zajacová, Jaroslav Baran, Vladimír Malík a Rudolf Urc, o dokumentárnom filme Martin Kaňuch, Mária Ferenčuhová, Pavel Branko, Jan Gogola a Mário Homolka a o hranom filme Martin Šmatlák, Eduard Grečner, Peter Nágel a ďalší. Viac na www.sfta.sk.

31. marec - 30. apríl
15. medzinárodná prehliadka filmu, televízie a videa Febiofest 2008

(miesto konania – Bratislava / Nitra / Banská Bystrica / Prešov / Košice / Martin / Poprad / Žilina)
Jubilejná pätnásta Medzinárodná prehliadka filmu, televízie a videa so zameraním na českú kinematografiu prinesie do ôsmich slovenských miest a dvanástich kín v štrnástich sekciách 120 filmov z 25 krajín na 230 predstaveniach. Okrem tradičnej programovej zostavy jej súčasťou sú aj nové sekcie. Viac na www.febiofestsk.sk a www.asfk.sk.

9. apríl o 16.00 hod.
19. Igric a 16. Ceny slovenskej filmovej kritiky 2008

(miesto konania – Bratislava – kino Tatra)
Do boja o najstaršie filmové ceny udeľované na Slovensku sa prihlásilo 48 diel z oblasti audiovizuálnej tvorby roku 2007. Porota, ktorej predsedom je František Jurišič a jej členmi sú Mária Kráľovičová, Zoro Záhon, Kateřina Javorská, Lucia Šebová, Dušan Hudec a Štefan Vraštiak, posudzovala 6 filmov v kategórii hraná filmová tvorba pre kiná, 2 v kategórii televízna dramatická tvorba, 13 v kategórii filmová a televízna dokumentárna tvorba, 2 v kategórii animovaný film, 7 v kategórii herecký výkon vo filmovom alebo televíznom diele. Okrem Igrica môžu diela získať aj tvorivé prémie v ďalších štyroch kategóriách – ostatná televízna tvorba, zostavenie DVD, audiovizuálna teória a kritika a študentská tvorba (v kategórii bolo prihlásených 16 filmov). Na podujatí budú udelené aj Ceny slovenskej filmovej kritiky KFN SSN.

(švr)

10. apríl o 19.00 hod.
Early Melons 2008 – víťazné filmy 1. ročníka študentského festivalu

(miesto konania – Bratislava – Stredoeurópsky dom fotografie)
Víťazné filmy prvého ročníka nového medzinárodného študentského festivalu Early Melons, ktorý sa konal od 5. do 8. marca v Bratislave. Výber zahŕňa animované, hrané aj dokumentárne študentské filmy, ktoré ocenila medzinárodná a slovenská porota festivalu. Viac na www.sedf.sk.

10. - 20. apríl
10. medzinárodný festival frankofónneho filmu Bratislava

(miesto konania – Bratislava – kino Tatra / Palace Cinemas Aupark / kinosála FTF VŠMU)
Cieľom festivalu je predstaviť slovenskému publiku rozmanitosť, pluralitu a viaceré stránky frankofónnej a francúzskej kinematografie. Prvá polovica festivalu je francúzska (tvoria ju iba francúzske filmy), druhá je frankofónna (prezentuje filmy z frankofónnych krajín, participujúcich na festivale, napr. Kanada, Belgicko, Švajčiarsko), medzi nimi je aj slovenský film Marka Škopa Iné svety. Novinkami vo francúzskej časti sú dve sekcie – 10 žien za kamerou, ktorú tvorí desať filmov francúzskych režisérok, a 10 tvárí francúzskeho filmu, kde sa predstaví desiatka známych súčasných francúzskych hercov. V hlavnej sekcii jubilejného ročníka festivalu sú zaradené predpremiérové francúzske filmy a filmy zatiaľ neuvedené v slovenskej distribúcii, a to Skafander a motýľ (r. J. Schnabel), 2 dni v Paríži, (r. J. Delpy), Rybí kuskus (r. A. Kechiche) a ďalšie. Viac na www.fiffba.sk.

11. apríl / 18. apríl o 18.30 hod.
Ozveny festivalu otrlého diváka I. / II.

(miesto konania – Bratislava – A4 – nultý priestor)
Festival, ktorý v Prahe slávi s natrieskanými sálami už štvrtý ročník, je venovaný kráse a genialite toho najhoršieho, čo kedy poznačilo strieborné plátno od béčkových filmov až po pornoprepadáky. Zopár indícií – mladučká a už huňatá hruď Davida Hasselhoffa, sexuálne „trable“ najhoršieho režiséra všetkých dôb, mexický zápasník, ktorého hrá mexický zápasník, a môžno príde aj vraždiaca ovca. Viac na www.a4.sk, aj na www.otrlydivak.cz.

14. apríl o 20.00 hod.
Kino inak: Projekcia filmov Smrť s ľudskou tvárou a Moskovská žena

(miesto konania – Bratislava – A4 – nultý priestor)
Film Smrť s ľudskou tvárou (2006) Marcina Koszałku, jedného z najzaujímavejších súčasných poľských tvorcov, je observerskou štúdiou mrazivého prostredia ostravského krematória, kde skončí aj nejeden poľský „klient“. Moskovská žena (2005) Barbary Bialowas je portrétom manželky ruského zbohatlíka. Viac na www.a4.sk.

24. - 27. apríl
9. medzinárodný festival horského filmu a dobrodružstva Hory a mesto

(miesto konania – Bratislava – Palace Cinemas Aupark)
Vo svojej filmovej prehliadke festival už tradične prináša výber najlepších filmov z vancouverského Festivalu horských filmov, ktorý doplní výber najnovších slovenských filmov. Tento rok sa ich do súťaže prihlásilo až 15. Filmová prehliadka bude opäť rozdelená do blokov Zem, Voda, Skala, Vzduch, Sneh a Bicykle. Po minuloročnom úspešnom uvedení bloku Fenomén, ktorý sa venoval téme Vlk, prináša festival tému Medveď. Enviro blok bude tento rok venovaný téme Strom z pohľadu lesa a pohľadu mesta. Viac na www.horyamesto.sk.

30. apríl o 17.00 hod.
Prix Ars Electronica 2007

(miesto konania – Bratislava – A4 – nultý priestor)
Už tradične progresívna a prestížna kompilácia Prix Ars Electronica prezentuje najlepšie práce z kategórie počítačová animácia, film a VFX, ktoré úspeli na poslednom ročníku festivalu Ars Electronica. Akcia sa koná v spolupráci s festivalom Ars Electronica. Viac na www.a4.sk.

Podujatia slovenského filmu v zahraničí

10. január - 31. máj
14. Projekt 100 – 2008 (Česká republika)

V kolekcii nekomerčnej putovnej prehliadky diváci opäť nájdu desať filmov zo zlatého fondu svetovej kinematografie, ale aj filmy vyrobené v posledných rokoch. Tento ročník
uvádza aj obnovenú premiéru slovenského filmu Dušana Hanáka Obrazy starého sveta s jeho krátkym predfilmom Prišiel k nám Old Shatterhand. Viac na www.projekt100.cz.

27. marec - 4. apríl
15. medzinárodný filmový festival Febiofest 2008 (Česká republika)
Projekcia slovenských filmov Démoni (r. R. Šveda), Jahodové víno (r. D. Jabłonski) a Polčas rozpadu (r. V. Fischer). Snímky Južná pošta (r. S. Párnický), Súkromné životy a Tichá radosť (r. D. Hanák) sú súčasťou portrétu herečky Magdy Vášáryovej. Viac na www.febiofest.cz.

2. - 6. apríl
9. medzinárodné dni dokumentárneho filmu Križovatky Európy – Lublin (Poľsko)

Retrospektívna prehliadka filmov Martina Slivku – Odchádza človek, Balada v dreve, Voda a práca, Nezabudnite, Posledná večera, Národný umelec profesor Karol Plicka a projekcia filmu Martin Slivka – muž, ktorý sadil stromy (r. M. Šulík). V súťažnej sekcii sú v programe Cesta za snom – Slovenský sen 2004 – 2006 (r. J. Vojtek), Iné svety (r. M. Škop), v porote bude Slovensko zastupovať režisérka Marcela Plítková. Viac na www.rozstaje.ack.lublin.pl.

3. - 5. apríl
Prehliadka k 10. výročiu Ústrednej knižnice Slovákov v Chorvátskej republike – Našice (Chorvátsko)

Projekcia filmov Tisícročná včela I. a II. (r. J. Jakubisko), Nevera po slovensky (r. J. Jakubisko), Sokoliar Tomáš (r. V. Vorlíček) a Mahuliena, zlatá panna (r. M. Luther)

9. apríl
Dušan Hanák 70 – Praha (Česká republika)

Projekcia filmu Ja milujem, ty miluješ v kine Ponrepo pri príležitosti životného jubilea režiséra Dušana Hanáka. Súčasťou podujatia bude vernisáž výstavy Hanákových fotografií Záznamy a odkazy v Slovenskom inštitúte Praha. Viac na www.nfa.cz.

10. - 13. apríl
3. medzinárodný festival študentských filmov Vilnius Film Shorts – Vilňus (Litva)

Projekcia filmov Oni nie sú tvoj muž (r. M. Prikler) a Smoking Kills (r. K. Herczegová). Viac na www.shorts.lt.

11. - 13. apríl
18. medzinárodný festival študentských krátkych filmov – Cergy-Pontoise (Francúzsko)

Projekcia filmu Ábelov čierny pes (r. M. Čengel-Solčanská). Viac na http://assoc.tyo.free.fr/shortfilm/.

14. apríl
Slovenská literatúra a film – Slovenský inštitút Praha (Česká republika)

Projekcia filmu Karline manželstvá (r. V. Kavčiak). Viac na www.slovakemb.cz/SI.

15. apríl / 17. apríl / 21. apríl
Projekcie filmov Dušana Hanáka – Slovenský inštitút Praha (Česká republika)

Projekcia filmov pri príležitosti životného jubilea slovenského režiséra – Ružové sny (15. 4.), 322 (17. 4.) a Obrazy starého sveta (21. 4.), ktorá bude spojená s výstavou fotografií Martina Martinčeka. Viac na www.slovakemb.cz/SI.

16. apríl
Don Giovanni a Praha – Slovenský inštitút Rím (Taliansko)

Projekcia filmu Zabudnite na Mozarta (r. M. Luther).

16. apríl
Slovenský večer – Veľvyslanectvo SR Štokholm (Švédsko)

Projekcia filmu Medená veža (r. M. Hollý).

17. apríl - 2. máj
14. Dni európskeho filmu – Praha / Brno / Olomouc (Česká republika)

Projekcia filmu Návrat bocianov (r. M. Repka). Viac na www.eurofilmfest.cz.

18. - 24. apríl
4. Európsky film vo dne v noci – Panevezys (Litva)
Projekcia filmov O dve slabiky pozadu (r. K. Šulajová) a Zostane to medzi nami (r. M. Šindelka). Viac na www.garsas.lt.

19. - 20. apríl
Prehliadka česko-slovenskej Novej vlny – Budapešť (Maďarsko)

Projekcia filmov 322 (r. D. Hanák) a Slávnosť v botanickej záhrade (r. E. Havetta). Viac na www.filmintezet.hu/uj/orokmozgo.

21. - 27. apríl
21. festival českých filmov Finále – Plzeň (Česká republika)

Projekcia filmov Ja milujem, ty miluješ (r. D. Hanák), Slávnosť v botanickej záhrade (r. E. Havetta), Lepšie byť bohatý a zdravý ako chudobný a chorý (r. J. Jakubisko) a filmov študentov VŠMU Bratislava. Viac na www.filmfestfinale.cz.

27. - 28. apríl
2. EURORAMA – Trento (Taliansko)

Projekcia filmu O Soni a jej rodine (r. D. Rusnoková).

28. apríl / 30. apríl
Juraj Jakubisko 70 – Slovenský inštitút Praha (Česká republika)

Večer venovaný životnému jubileu slovenského režiséra. Projekcia filmu Vtáčkovia, siroty a blázni (28. 4.), spojená s vernisážou výstavy grafík Juraja Jakubiska, a projekcia filmu Postav dom, zasaď strom (30. 4.). Viac na www.slovakemb.cz/SI.

29. apríl - 4. máj
10. Kino na hranici 2008 – Cieszyn (Poľsko) / Český Těšín (Česká republika)

Projekcia filmov Tryzna (r. V. Kubenko, P. Mihálik, D. Trančík), Čierne dni (r. L. Kudelka, M. Černák, Š. Kamenický, C. Kováč), K udalostiam v Maďarsku (r. L. Kudelka, M. Rábek), Čas, ktorý žijeme (r. V. Kubenko, L. Kudelka, J. Pogran, O. Krivánek, J. Húšťava), Démoni (r. R. Šveda), Každodenná paša (r. M. Snopek), Nazdravíčko! (r. I. Zajacová, J. Mitaľ) a tri pásma slovenských animovaných filmov – Z histórie slovenskej animácie: Studňa lásky (r. V. Kubal), Pieseň (r. J. Havettová), Socha (r. J. Havettová, Ivan Popovič), Janko Hraško u kúzelníka (r. V. Kubal), Varila myšička kašičku (r. V. Herold), Šach (r. V. Kubal), Strážca sen (r. I. Popovič), Kikirikí (r. F. Jurišič), Keby som bol vtáčkom (r. O. Slivka), Bábätko v banke (r. V. Malík), Súčasná slovenská animácia: Dnes mám prvé randevú (r. B. Šima), Anatómia myšlienky (r. P. Košťál), Štyri (r. I. Šebestová), Pik a Nik (r. M. Snopek), V kocke (r. M. Struss), Hra (r. J. Kożuch), Pôvod sveta (r. K. Kerekesová), Profil Ondreja Rudavského: Kiko, Solution, UFO, Opera, On The Black Horse, Strangers, Reproduction, Celestial Riddle, Snow, Beyond Invisible. Viac na www.kinonagranicy.pl.