Finále aj po slovensky
Film.sk No.05/2006

Už po devätnásty raz sa v Plzni (tento rok premiérovo i v Prahe) konal Festival českých filmov Finále. Od 3. do 9. apríla 2006 videlo 23 400 divákov na 284 projekciách 228 filmov v pätnástich sekciách..

V súťaži celovečerných filmov festival uviedol 18 filmov (tri mimo súťaž), medzi nimi figurovali aj dvaja slovenskí zástupcovia, a to film O dve slabiky pozadu Kataríny Šulajovej a koprodukčná snímka Šílení Jana Švankmajera, ktorá sa stala najoceňovanejším filmom Finále. Získala Zvláštne ocenenie medzinárodnej poroty celovečerných filmov, Cenu Don Quijote poroty F.I.C.C. a Cenu študentskej poroty. Hlavná cena z Finále – Zlatý ledňáček však patrí filmu Bohdana Slámu Štěstí, v ktorom hrajú aj slovenskí herci Zuzana Kronerová a Martin Huba. V kategórii dokumentov do 30 minút zvíťazil film Lucie Královej Děti z Hartmanic, v ktorom osem detí vo veku od 11 do 15 rokov s kamerou pátra po stopách židovských spoluobčanov. Zlatého ledňáčka pre najlepší dokument nad 30 minút získal Zdeněk Novotný Bričkovský za dokument Legenda o ptačím vejci. Divácku cenu si odniesli Rafťáci Karla Janáka.

Spolu s filmami mohli diváci navštíviť aj výstavy (Adolf Born), koncerty, besedy (k najzaujímavejším patrila beseda s 95-ročným Otakarom Vávrom a jeho žiakmi – Jiří Menzel, Věra Chytilová... a k bytovému divadlu), zaujímavé kinolektoráty Borisa Jachnina a Pavla Taussiga, videoklipy i novinku – talkshow „Ovoce stromů filmových jíme aneb…“, v ktorej Alice Nellis, Petr Zelenka a Eva Holubová hovorili a premietali ukážky z filmov, ktoré ich ovplyvnili. Pre odbornú verejnosť bol určený Panel pripravovaných hraných filmových projektov a diskusné panely Ohlas českých filmov v zahraničí, Český film na DVD, Filmové festivaly a Stredoeurópska sekcia.

Organizátori festivalu Finále Plzeň tradične nezabúdajú ani na Slovensko. V sekcii Stredoeurópsky film sa premietal dokument Jara Vojteka My zdes, svoju najnovšiu tvorbu predstavili študenti VŠMU a do Plzne zavítali i režiséri Dušan Hanák a Dušan Trančík. Prvý z nich prišiel prezentovať knihu 3 scénáře (322, Obrazy starého sveta, Ružové sny) a uviesť svoje filmy. Krátky film Prišiel k nám Old Shatterhand sa hral v sekcii Najbúrlivejšie desaťročie českej kinematogra- fie (tá už tradične kvalitou prevýšila väčšinu noviniek) a po 36-tich rokoch bol na Finále uvedený aj Hanákov debut 322. Poctu tohtoročnému jubilantovi Dušanovi Trančíkovi vzdali usporiadatelia projekciou jeho diel Fotografovanie obyvateľov domu (1968) a Iná láska (1985).