Domáce a zahraničné ocenenia slovenských filmov, tvorcov a inštitúcií v roku 2005
Film.sk No.03/2006

HRANÝ FILM

Človečina (TV), r. Juraj Nvota
– Igric v kategórii Televízna dramatická tvorba – Stanislav Štepka „za svojský autorský pohľad na morálne a sociálne problémy“, Igric v kategórii Herecký výkon vo filme alebo televíznom diele – Stanislav Štepka „za plastické vytvorenie tragikomickej postavy otca“, Prémia SFZ, ÚSTT a Literárneho fondu v kategórii Televízna dramatická tvorba – Juraj Nvota „za režisérsky prínos pri televíznom spracovaní témy“, Prémia SFZ, ÚSTT a Literárneho fondu v kategórii Televízna dramatická tvorba – Ladislav Kraus „za žánrovo čisté stvárnenie televízneho obrazu“, Prémia SFZ, ÚSTT a Literárneho fondu v kategórii Herecký výkon vo filme alebo v televíznom diele – Katarína Kolníková „za presvedčivý, autentický typ starej mamy“ (udelená v roku 2005 za audiovizuálnu tvorbu roku 2004)
– Zlatý gunár 2005 v mediálnej kategórii za audiovizuálnu produkciu (cena udelená Akadémiou humoru Slovenska na 25. festivale humoru Kremnické gagy 2005)

Jesenná (zato) silná láska (TV), r. Zita Furková
– Kamera 2005 v kategórii Kamera televízneho filmu – Jozef Šimončič za film Jesenná (zato) silná láska,
r. Z. Furková (cena udelená Asociáciou slovenských kameramanov v roku 2005)

Kohútik jarabý (ŠF), r. Martin Tutoky
– Prémia SFZ, ÚSTT a Literárneho fondu v kategórii Študentská tvorba – Marián Tutoky „za réžiu hranej etudy vo filme Kohútik jarabý“ (cena udelená v roku 2005 za audiovizuálnu tvorbu roku 2004)
– Čestné uznanie v skupine D (študenti filmových škôl) – Krajské kolo neprofesionálnej filmovej tvorby a videotvorby CINEAMA Modra 2005
– Prvé miesto v skupine D (študenti filmových škôl) – CINEAMA Banská Bystrica 2005
– Bronzová medaila – 67. svetový festival amatérskych filmárov Blankenberge 2005 (Belgicko)

Kráľ zlodejov, r. Ivan Fíla
– nominácie na výročnú cenu Českej filmovej a televíznej akadémie Český lev v kategóriách Najlepší film (producent Rudolf Biermann), Najlepšia réžia (Ivan Fíla), Najlepší scenár (Ivan Fíla), Najlepší mužský herecký výkon v hlavnej úlohe (Yasha Kultiasov, Lazar Ristovski), Najlepší ženský herecký výkon vo vedľajšej úlohe (Katharina Thalbach), Najlepšia kamera (Vladimír Suchý), Najlepšia hudba (Michael Kocáb), Najlepší strih (Ivana Davidová), Najlepší zvuk (Zdeněk Taubler) (nominácie vyhlásené 9. 2. 2005)
– výročné ceny Českej filmovej a televíznej akadémie Český lev v kategóriách Najlepší mužský herecký výkon v hlavnej úlohe (Yasha Kultiasov), Najlepšia kamera (Vladimír Suchý), Najlepšia hudba (Michael Kocáb), Najlepší zvuk (Zdeněk Taubler) (ceny udelené 5. 3. 2005)

Noc v hoteli (ŠF), r. Matúš Libovič
– Cena študentov z Angers v kategórii Európske študentské filmy – 17. Premiers Plans Festival D’Angers 2005 (Francúzsko)
– Best Fiction Video v kategórii hraných videofilmov – 2. festival čiernobielych filmov Porto 2005 (Portugalsko)
– Strieborný OFF v kategórii Hraný film – 3. medzinárodný filmový festival OFFensiva Wroclaw 2005 (Poľsko)
– Prvé miesto v kategórii Hraný film nad 18 rokov – 3. medzinárodný festival detskej a študentskej filmovej tvorby Ostravský koníček Ostrava 2005 (Česká republika)
– Čestné uznanie poroty – 10. medzinárodný filmový festival Miláno 2005 (Taliansko)

O dve slabiky pozadu, r. Katarína Šulajová
– Cena ministra kultúry ČR v sekcii Prehliadka tvorby krajín Višegrádu (cena udelená medzinárodnou porotou pre hraný film krajín Višegrádu) – 45. medzinárodný filmový festival pre deti a mládež Zlín 2005 (Česká republika)
– Cena Rudolfa Slobodu za scenár (udelená autorskou ochrannou spoločnosťou LITA za najvýraznejší počin v slovenskej filmovej tvorbe v roku 2004, udelená v roku 2005)
– Prémia SFZ, ÚSTT a Literárneho fondu v kategórii Hraná filmová tvorba pre kiná – Alexander Šurkala „za striedme obrazové zvýraznenie atmosféry príbehu“ (udelená v roku 2005 za audiovizuálnu tvorbu roku 2004)
– Cena študentskej poroty – Festival mladého filmu Film Celebration Pécs 2005 (Maďarsko)
– Cena Oty Hofmana za najlepší film v kategórii filmov od 13 do 18 rokov – 37. detský filmový a televízny festival Oty Hofmana Ostrov 2005 (Česká republika)

Príbehy obyčajného šialenstva, r. Petr Zelenka
– Osobitné uznanie udelené porotou F.I.C.C. – 18. festival českých filmov Finále Plzeň 2005 (Česká republika)
– Cena poroty ruských filmových kritikov pre najlepší film v súťaži – 27. medzinárodný filmový festival Moskva 2005 (Rusko)
– Cena primátora mesta Mladá Boleslav „za umelecky invenčný obraz rodinných a partnerských vzťahov našich súčasníkov poňatý s absurdne humornou nadsázkou“, Cena divákov – 3. festival európskych filmových úsmevov Mladá Boleslav 2005 (Česká republika)
– Cena Dona Quijota udelená porotou F.I.C.C.– 15. festival východoeurópskeho filmu Cottbus 2005 (Nemecko)

Prirodzená smrť (ŠF), r. Michal Krajňák
– Špeciálna cena poroty – 3. medzinárodný študentský festival filmového umenia Balchik 2005 (Bulharsko)
– Prvé miesto v kategórii Hraný film – Súťažná prehliadka študentských filmov – súčasť študentského filmového stretnutia Zlínsky pes 2005 (samostatná sprievodná akcia 45. medzinárodného filmového festivalu pre deti a mládež Zlín 2005, Česká republika)
– Druhá cena v III. kategórii (neamatérsky film, tvorca do 30 rokov) – 31. ročník festivalu Mladá kamera Uničov 2005 (Česká republika)
– Cena v skupine D (študenti filmových škôl) – Krajské kolo neprofesionálnej filmovej tvorby a videotvorby CINEAMA Modra 2005

Slnečný štát, r. Martin Šulík
– Zlatý ledňáček za najlepší celovečerný film – 18. festival českých filmov Finále Plzeň 2005 (Česká republika)
– nominácia na cenu Americkej filmovej akadémie Oscar v kategórii Najlepší cudzojazyčný film (nominovala SFTA 21. 9. 2005)
– Cena za mužský herecký výkon – cena OS KOVO Škoda Auto – Oldřich Navrátil „za pôsobivé stvárnenie smoliarskeho outsidera s večným životným optimizmom“ – 3. festival európskych filmových úsmevov Mladá Boleslav 2005 (Česká republika)

Supper-man (ŠF), r. Albert Vlk
– Cena divákov – 6. český gay a lesbický filmový festival MEZIPATRA Praha, Brno 2005 (Česká republika)

Tanečník (ŠF), r. Kristína Herczegová
– Druhé miesto v kategórii Hraný film nad 18 rokov – 3. medzinárodný festival detskej a študentskej filmovej tvorby Ostravský koníček Ostrava 2005 (Česká republika)
– Cena Sarasvati za študentského ducha – 3. medzinárodný filmový festival Bali 2005 (Indonézia)

Z ulice (ŠF), r. Stano Petrov
– Bronzový medveď – 33. festival národov Ebensee 2005 (Rakúsko)

Želary, r. Ondřej Trojan
– Cena za najlepší ženský herecký výkon – Aňa Geislerová (e.a. s Annette Bening za film Božská Júlia,
r. I. Szabó) – 7. medzinárodný filmový festival Bangkok 2005 (Thajsko)

DOKUMENTÁRNY FILM

1.35 (ŠF), r. Milan Balog
– Diplom – 33. festival národov Ebensee 2005 (Rakúsko)

66 sezón, r. Peter Kerekes
– Cena za najlepšiu réžiu – Peter Kerekes – Medzinárodný festival dokumentárnych filmov „Punto de Vista“ Pamplona 2005 (Španielsko)
– Cena za najlepší film (e.a. Dealer, r. B. Fliegauf) – 2. festival východoeurópskeho filmu Baltyk-o-Balkan Paríž 2005 (Francúzsko)

Ak chceš, tak dokážeš (TV, z cyklu V tieni), TV Markíza
– Hlavná cena festivalu – Grand Prix Turzovka 2005 realizačnému tímu „za umelecké stvárnenie diela“ –
1. medzinárodný festival filmov o rekordoch Turzovka 2005

Ako chutí svet (TV), r. Boris Lindtner, TV Markíza
– Osobitná cena riaditeľa festivalu v kategórii Televízne programy „za dlhodobý prínos pri zlepšovaní kultúry jedla a pitia v Slovenskej republike“ – 7. medzinárodný televízny a rozhlasový festival o gastronómii Znojemské hrozno Znojmo 2005 (Česká republika)

Amazonia Vertical, r. Pavol Barabáš
– Hlavná cena poroty v súťaži cestovateľských filmov – 2. ročník festivalu Camera Slovakia 2005 (festival sa uskutočnil počas Medzinárodného veľtrhu cestovného ruchu ITF Slovakiatour Bratislava)
– Hlavná cena v kategórii Mountain Nature – 8. medzinárodný festival horských dobrodružných filmov Vertical Moskva 2005 (Rusko)
– Grand Prix – Horský filmový festival Wanaka 2005 (Nový Zéland)
– Cena za voľnú tvorbu – 1. medzinárodný filmový festival Voda – more – oceány Ústí nad Labem 2005 (Česká republika)
– Cena Literárneho fondu za najlepší slovenský horský film „za výnimočný počin v cestopisnom žánri v kontexte slovenskej kinematografie“, Cena V4 za najlepší film z krajín V4 – Medzinárodný festival horského filmu a dobrodružstva Hory a mesto Bratislava 2005
– Hlavná cena v kategórii A – horolezecké športy; Cena diváka – 22. medzinárodný horolezecký filmový festival Teplice nad Metují 2005 (Česká republika)
– Cena detského diváka – 11. medzinárodný festival filmov o životnom prostredí Envirofilm Banská Bystrica, Banská Štiavnica, Zvolen 2005
– Cena riaditeľa festivalu za film o najväčších prírodných krásach – Stretnutie s horským filmom Zakopané 2005 (Poľsko)
– Grand Prix – 37. medzinárodný festival horských filmov Les Diablerets 2005 (Švajčiarsko)
– Osobitná cena medzinárodnej poroty „za nádherný prístup k forme cestopisu, v ktorom sa divák dozvie o neznámom exotickom prostredí cez výzvu extrémnych športovcov, ktorí majú zdravý vzťah k prírode“, Cena za kameru – Pavol Barabáš „za neuveriteľne obetavú prácu kameramana v extrémnych podmienkach a za schopnosť udržať v týchto podmienkach estetiku na vysokej úrovni, ktorá presne zapadá do formy filmu“ – 31. medzinárodný filmový festival o životnom prostredí, prírodnom a kultúrnom dedičstve Ekofilm České Budějovice, Český Krumlov 2005 (Česká republika)
– Adventura Prize v kategórii Extrémne dobrodružstvo – 4. medzinárodný festival dobrodružných filmov FIFAM Montreal 2005 (Kanada)
– Grand Prix, Cena Únie bulharských filmových tvorcov – 5. medzinárodný festival horského filmu Sliven 2005 (Bulharsko)
– Zlatá alpská kamera v kategórii III. Dobrodružstvo – 17. medzinárodný filmový festival horského a dobrodružného filmu Graz 2005 (Nemecko)
– Cena slovenskej filmovej kritiky za ostatnú audiovizuálnu tvorbu 2004 (cena udelená na základe hlasovania v ankete členov KFN SSN v roku 2005)
– Prémia SFZ, ÚSTT a Literárneho fondu v kategórii Filmová a televízna dokumentárna tvorba – Pavol Barabáš „za nápaditú a profesionálnu kompozíciu dokumentárnej kamery vo filme Amazonia Vertical“ (udelená v roku 2005 za audiovizuálnu tvorbu roku 2004)
– Cena Tatra banky 2005 v kategórii Mimoriadny tvorivý čin roku 2005 za film Amazonia Vertical – Pavol Barabáš (cena udelená v roku 2005)
– Cena Ministerstva životného prostredia Českej republiky „za filmovo dokonalý dokument o dobrodružnom dobývaní jedného z posledných človeku nedostupných miest na našej planéte“; Cena diváka – 30. ročník festivalu Týká se to také tebe Uherské Hradiště 2005 (Česká republika)
– Prvá cena v kategórii B – horolezecký a horský film; Cena diváka – Medzinárodný festival outdoorových filmov Ostrava 2005 (Česká republika)

Anjeli, ktorí zvestovali dobrú správu (TV), r. Peter Kubela
– Druhá cena v kategórii vzdelávacích programov – 20. medzinárodný festival katolíckych filmov a multimédií Niepokalonów 2005 (Poľsko)

Čisté srdce (ŠF), r. Daniela Rusnoková
– Čestné uznanie v skupine D (študenti filmových škôl) – CINEAMA Banská Bystrica 2005
– Prvé miesto v kategórii Dokumentárny film nad 18 rokov – 3. medzinárodný festival detskej a študentskej filmovej tvorby Ostravský koníček Ostrava 2005 (Česká republika)

Čo mi rozprával liptovský gazda (ŠF), r. Jana Kusková
– Prvé miesto v kategórii Študentský dokument – 22. ročník festivalu Femina Film Ústí nad Labem 2005 (Česká republika)
– Čestné uznanie – 47. ročník festivalu Rychnovská osmička Rychnov nad Kněžnou 2005 (Česká republika)

Človek mieni, pánboh mení (TV), TV SEN Senica
– Cena poroty „za pokus o spracovanie náročného žánru“ – 3. súťaž pre lokálne televízne stanice v SR v tvorbe audiovizuálnych diel s tematikou z oblasti protidrogovej problematiky Blatnica 2005

Ekologické pestovanie špargle, r. Miroslav Števček
– Cena Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory – 22. medzinárodný filmový festival Agrofilm Nitra 2005

Família (TV), r. Jarmila Mančušková
– Cena Združenia miest a obcí Slovenska – 32. medzinárodný festival odborných filmov Ekotopfilm Bratislava 2005

Florentské reminiscencie, r. Peter Valach
– Cena primátora mesta Piešťany – Medzinárodná filmová prehliadka dokumentárnych a hraných filmov o cestovaní, krajine a človeku Eurotour Piešťany 2005

H4XOR (ŠF), r. Samuel Jaško
– Prémia SFZ, ÚSTT a Literárneho fondu v kategórii Študentská tvorba – Samuel Jaško „za úprimné autorské odhalenie sveta technologickej kultúry vo filme H4XOR“ (cena udelená v roku 2005 za audiovizuálnu tvorbu roku 2004)

Hľadanie ilúzií (ŠF), r. Sahraa Karimi
– Druhé miesto v kategórii Študentský dokument – 22. ročník festivalu Femina Film Ústí nad Labem 2005 (Česká republika)
– Zlatý Mikeldi za dokumentárny film – 47. medzinárodný festival dokumentárnych a krátkych filmov Bilbao 2005 (Španielsko)

Hroby vojakov Červenej armády (TV), TV Naša Košice
– Cena Karpatskej nadácie „za sériu reportáží odhaľujúcich historické fakty o pochovaných vojakoch z druhej svetovej vojny, ktoré boli zamlčané, odvysielané fakty prinútili spoločnosť konať nápravu“ – 11. medzinárodný festival lokálnych televízií Zlatý Žobrák Košice 2005

Klauzúry a prvé energetické vodné diela, r. Jozef Bábik
– Cena primátora mesta Nitra – 22. medzinárodný filmový festival Agrofilm Nitra 2005

Loop (ŠF), r. Milan Balog
– Čestné uznanie v sekcii Dokumentárny film – 2. medzinárodný študentský filmový festival Fresh Film Fest Karlovy Vary 2005 (Česká republika)
– Grand Prix – 8. medzinárodný festival študentských filmov a videí Kjóto 2005 (Japonsko)
– Osobitná cena poroty (za celý ostravský projekt Európa okolo nás? – My v Európe!) – Medzinárodná prehliadka Višegrádska pečať Krasiczyn 2005 (Poľsko)

OMO – Cesta do praveku, r. Pavol Barabáš
– Zlatý štít za dobrodružstvo – 9. medzinárodný festival dobrodružného a objaviteľského filmu Val d’Isére 2005 (Francúzsko)

Operácia Krupobitie, r. Peter Gavorab, Peter Kubička
– Štvrtá cena v sekcii video – profesionáli – slaná voda – 27. medzinárodný potápačský festival PAF Tachov 2005 (Česká republika)

Malí bojovníci (TV), r. Martina Saková
– Čestné uznanie za dokumentárny program – 18. medzinárodný televízny festival programov pre deti a mládež Prix Danube Bratislava 2005

Menšie zlo (TV), r. Ivan Ostrochovský
– Prémia SFZ, ÚSTT a Literárneho fondu v kategórii Filmová a televízna dokumentárna tvorba – Ivan Ostrochovský „za originálny dokumentárny prístup v zobrazení závažnej spoločenskej udalosti vo filme Menšie zlo“ (cena udelená v roku 2005 za audiovizuálnu tvorbu roku 2004)

Metamorfózy (TV), r. Marián Petro
– Prémia SFZ, ÚSTT a Literárneho fondu v kategórii Ostatná televízna tvorba – Marián Petro „za osobitný prístup v realizácii strihu vo filme Metamorfózy“ (cena udelená v roku 2005 za audiovizuálnu tvorbu roku 2004)

Miluj blížneho svojho (TV), r. Dušan Hudec
– Igric v kategórii Filmová a televízna dokumentárna tvorba – Dušan Hudec „za hlboký ponor do histórie pamäti národa a za statočnosť pri obhajobe svojho autorského posolstva vo filme Miluj blížneho svojho“ (cena udelená v roku 2005 za audiovizuálnu tvorbu roku 2004)
– Višegrádska cena (udelená počas 7. medzinárodného festivalu o ľudských právach Jeden svět Praha 2005)

Miznúce v čase, r. Ludovít Hanák
– Cena v kategórii Film a video – sladká voda – 20. medzinárodný festival potápačských filmov Vysoké Tatry 2005

Mojsejovci (tv. reality show), TV Markíza
– Trafená hus – najväčšia trápnosť roka (gýč roka) – projekt reality show Mojsejovci okrem psa (cena udelená Akadémiou humoru Slovenska na 25. festivale humoru Kremnické gagy 2005)

Oči mora, r. Jaroslav Ďurkovský
– Cena prezidenta Európskej asociácie potápačských festivalov za filmový debut – 20. medzinárodný festival potápačských filmov Vysoké Tatry 2005

One More Chance (ŠF), r. Marta Ferencová
– Diplom za precíznosť filmového jazyka – 25. medzinárodný študentský festival VGIK-u Moskva 2005 (Rusko)

Pán Karpatského lesa, r. Rastislav Dobrovodský, Imrich Schlosser
– Cena Moravskosliezskeho kraja – 2. medzinárodný festival filmov o trvale udržateľnom rozvoji TUR Ostrava 2005 (Česká republika)

Pätnásteho... (ŠF), r. Lubomír Viluda
– Prvé miesto v skupine D (študenti filmových škôl) – CINEAMA Banská Bystrica 2005

Plutvy na kolesách, r. Igor Marko
– Cena za najlepší slovenský film – 20. medzinárodný festival potápačských filmov Vysoké Tatry 2005

Potulky Slovenskom, r. Pavol Barabáš
– Cena za autorský prínos – Pavol Barabáš – 22. medzinárodný filmový festival Agrofilm Nitra 2005

Priatelia, r. Anna Nemogová-Kolárová
– Cena Nadácie rodiny Vogelsongovej „za podnetný spôsob, akým využila televízne médium na vyučovanie hluchých detí prostredníctvom pantomimických etúd“ – 11. medzinárodný festival lokálnych televízií Zlatý Žobrák Košice 2005

Príbeh jednej lanovky, r. René Zabloudil
– Cena za najlepšiu kameru – Anton Szomolányi –
13. medzinárodný festival horských filmov Poprad 2005

Príšera (ŠF), r. Michaela Ošťádalová
– Cena publika – 5. festival slovenského filmu Cran-Gevrier 2005 (Francúzsko)

Pururambo, r. Pavol Barabáš
– Cena divákov – 13. medzinárodný festival horských filmov Poprad 2005

Sila ľudskosti – Nicholas Winton, r. Matej Mináč
– Spirit Award – Pacific Jewish Film Festival San Antonio 2005 (USA)

U Vinca (ŠF), r. Michaela Čopíková
– Čestné uznanie v skupine D (študenti filmových škôl) – CINEAMA Banská Bystrica 2005
– Diplom – 67. svetový festival amatérskych filmárov Blankenberge 2005 (Belgicko)

V ríši kamzíka tatranského, r. Zdeno Vlach
– Cena riaditeľa festivalu najlepšiemu filmu slovenského režiséra „za precíznu filmovú prácu pri zobrazení jedného zo slovenských pokladov – tatranského kamzíka“ – 11. medzinárodný festival filmov o životnom prostredí Envirofilm Banská Bystrica, Banská Štiavnica, Zvolen 2005
– Prémia SFZ, ÚSTT a Literárneho fondu v kategórii Ostatná televízna tvorba – Zdeno Vlach „za náročný tvorivý kameramanský výkon vo filme V ríši kamzíka tatranského“ (cena udelená v roku 2005 za audiovizuálnu tvorbu roku 2004)
– Prvá cena v kategórii C – dokumentárne a publicistické filmy – 22. medzinárodný filmový festival Agrofilm Nitra 2005
– Cena prezidentky festivalu – 32. medzinárodný festival odborných filmov Ekotopfilm Bratislava 2005

Vízie z Inferna (TV), r. Peter Dimitrov
– Zvláštne uznanie „za dôsledný výskum osudu slovenského maliara Adolfa Frankla, ktorý nám opäť pripomenul tragédie holokaustu; Čestné uznanie poroty F.I.C.C. „za pohľad na život Adolfa Frankla. Pomocou filmových prostriedkov zobrazuje obdobie holokaustu, umenie a človeka. Prináša nový pohľad na nedávnu minulosť 2. svetovej vojny a jej vplyvu na jednotlivcov a národy“ – 13. medzinárodný filmový festival ART FILM Trenčianske Teplice 2005
– Kamera 2005 v kategórii Dokumentárny film – Juraj Galvánek za film Vízie z Inferna, r. P. Dimitrov (cena udelená Asociáciou slovenských kameramanov v roku 2005)

Zlatá hus, Televízia TVA
– Osobitná cena riaditeľa festivalu v kategórii televízne programy – 7. medzinárodný televízny a rozhlasový festival o gastronómii Znojemské hrozno – Znojmo 2005 (Česká republika)

Zrodené vodou, r. Ludovít Hanák
– Cena Ministerstva životného prostredia Českej republiky – 1. medzinárodný filmový festival Voda – more – oceány Ústí nad Labem 2005 (Česká republika)

Živá voda, r. Jarmila Rusinková
– Cena Hospodárskej komory Českej republiky –
2. medzinárodný festival filmov o trvale udržateľnom rozvoji TUR Ostrava 2005 (Česká republika)

ANIMOVANÝ FILM

Guľôčkové pero, r. Ivan a Dávid Popovičovci
– Prémia SFZ, ÚSTT a Literárneho fondu v kategórii Animovaná tvorba – Ivan Popovič, Dávid Popovič „za netradičné a humorné spracovanie náučnej tematiky v animovanej eseji Guľôčkové pero“ (cena udelená v roku 2005 za audiovizuálnu tvorbu roku 2004)

Lásko má (ŠF), r. Ivana Šebestová
– nominácia na najlepší animovaný krátky film (2 D) – 8. sečuánsky televízny festival – Medzinárodné ceny za animáciu „Zlatá panda“ Chengdu 2005 (Čína)

Leonardo Mio (ŠF), r. Ivana Šebestová
– Cena DAMS za najlepší film – 8. európsky festival filmových škôl Boloňa 2005 (Taliansko)

Super, superman (ŠF), r. Michal Uhrín
– Prémia SFZ, ÚSTT a Literárneho fondu v kategórii Animovaná tvorba – Michal Uhrín „za kreslenú metaforu životnej kariéry jednej celebrity“ (cena udelená v roku 2005 za audiovizuálnu tvorbu roku 2004)
– Cena divákov – Festival študentských filmov MIXER Zlín 2005 (Česká republika)

AMATÉRSKY FILM

15/30, slnečno, r. Peter Procházka
– Druhé miesto v sekcii 5-minútových filmov – Festival minútových a 5-minútových filmov AZYL 2005

„18“ (Osemnásť), r. Jana Nemčeková
– Prvé miesto v kategórii Hraný film – Oravská osmička Nižná 2005
– Cena za scenár – 3. ročník festivalu Detská filmová Záhrada Praha 2005 (Česká republika)

13 rokov po..., r. Miroslav Števček
– Cena mesta Uherský Brod za najlepší zahraničný amatérsky film s prihliadnutím na film Prievozník na Váhu – 30. medzinárodná súťaž filmov Týká se to také tebe Uherské Hradiště 2005 (Česká republika)

A predsa sa točí..., r. Ivan Srba
– Čestné uznanie v skupine B (deti a mládež do 18 rokov) – CINEAMA Banská Bystrica 2005
– Cena v kategórii B – mládež do 18 rokov – 8. ročník festivalu Neprofesionálny film v Liptove – Krajská súťaž amatérskych filmov Liptovský Mikuláš 2005
– Cena Kultúrneho centra Záhrada – 3. ročník festivalu Detská filmová Záhrada Praha 2005 (Česká republika)
– Druhá cena v I. kategórii (amatérsky film, tvorca do 20 rokov) – 31. ročník festivalu Mladá kamera Uničov 2005 (Česká republika)

Ako sa na ČHŽ vybrali do EÚ, r. Ján Kuska
– Druhé miesto v kategórii Reportáž – 8. ročník festivalu Neprofesionálny film v Liptove – Krajská súťaž amatérskych filmov Liptovský Mikuláš 2005

Besame Mucho, r. Martin Hanschild
– Druhé miesto v kategórii Animovaný film – Oravská osmička Nižná 2005
– Prvé miesto v skupine A (amatér) v kategórii Animovaný film, Cena divákov – CINEAMA Banská Bystrica 2005

Between, r. Mira Gáberová
– Tretie miesto v sekcii 5-minútových filmov – Festival minútových a 5-minútových filmov AZYL 2005

Biely deň, r. Sylvia Olšavská
– Druhá cena v I. kategórii – rodinné snímky vytvorené členom rodiny o svojej rodine – 8. celoštátna súťaž amatérskych rodinných filmov Rodinné video Liptovský Mikuláš 2005

Cesta, r. Albert Rafaj
– Druhé miesto v kategórii Hraný film – Oravská osmička Nižná 2005
– Prvé miesto v 3. kategórii – autori 20 – 24 rokov – 12. ročník festivalu Juniorfilm Dvůr Králové nad Labem 2005 (Česká republika)

Cestujúci, r. Gabriel Szabó
– Čestné uznanie v skupine A (amatér) v kategórii Hraný film – CINEAMA Banská Bystrica 2005
– Prvé miesto; Cena divákov – Slovenská oskariáda Liptovský Hrádok 2005

Déjá vu, r. Ján Sajko
– Tretie miesto v skupine A (amatér) v kategórii Animovaný film – CINEAMA Banská Bystrica 2005

Disneyland, r. František Babín
– Čestné uznanie v II. kategórii – filmy o rodine vytvorené autorom alebo skupinou autorov mimo rodiny – 8. celoštátna súťaž amatérskych rodinných filmov Rodinné video Liptovský Mikuláš 2005

Fašange, Fašange, r. Ing. Ivan Vredík
– Druhé miesto v skupine A (amatér) v kategórii Reportáž – CINEAMA Banská Bystrica 2005

Gazda z Liptova, r. Peter Kovács
– Tretie miesto v kategórii Dokument – 8. ročník festivalu Neprofesionálny film v Liptove – Krajská súťaž amatérskych filmov Liptovský Mikuláš 2005

Hombre, r. Miloš Hulman
– Prvé miesto v skupine A (amatér) v kategórii Dokument – CINEAMA Banská Bystrica 2005

Hrozná, r. Kvetoslava Ďurčová ml.
– Prvé miesto v skupine B (deti a mládež do 18 rokov) – CINEAMA Banská Bystrica 2005

Jablko, r. Zuzana a Anna Šestákové
– Druhé miesto v sekcii minútových filmov – Festival minútových a 5-minútových filmov AZYL 2005

Jakoby, r. Vladimír Baran
– Tretie miesto v skupine A (amatér) v kategórii Dokument – CINEAMA Banská Bystrica 2005
– Cena Gravograph ing. Ota Lang Benátky nad Jizerou – 44. ročník festivalu Benátky filmových amatérů Benátky nad Jizerou 2005 (Česká republika)

Jé Mambo, r. Vladimír Olšavský
– Druhé miesto v skupine A (amatér) v kategórii Videoklip – CINEAMA Banská Bystrica 2005

Kniplom a dlátom, r. Jozef Weis
– Druhá cena v I. kategórii – filmy o umení – 33. ročník festivalu ARSfilm amatérov Kroměříž 2005 (Česká republika)

Kvety Tatier, r. Ivan Srba
– Čestné uznanie – 3. ročník festivalu Detská filmová Záhrada Praha 2005 (Česká republika)

Lesklá bieda, r. Martin Nikmon
– Prvé miesto v kategórii Experiment – Oravská osmička Nižná 2005

Lesničiari 2004, r. Peter Ivaška
– Druhé miesto – kategória dokumentárnych filmov Poľovníctvo všeobecne – 10. medzinárodný festival videofilmov s tematikou poľovníctva a prírody Levice – Hubertlov 2005

Lavá vedľa pravej, r. Ján Kuska, Jaroslav Ondo
– Tretie miesto v kategórii Hraný film – 8. ročník festivalu Neprofesionálny film v Liptove – Krajská súťaž amatérskych filmov Liptovský Mikuláš 2005
– Cena starostu Dolná Strehová – HAH Dolná Strehová 2005
– Čestné uznanie – 37. ročník festivalu Humor v amatérskom filme + Minuta film Tanvald 2005 (Česká republika)

Maľujem a je mi dobre, r. Miroslav Števček
– Druhé miesto v skupine A (amatér) v kategórii Dokument – CINEAMA Banská Bystrica 2005
– Čestné uznanie – 8. ročník festivalu Neprofesionálny film v Liptove – Krajská súťaž amatérskych filmov Liptovský Mikuláš 2005

Maťko, r. Peter Kovács
– Tretia cena v I. kategórii – rodinné snímky vytvorené členom rodiny o svojej rodine – 8. celoštátna súťaž amatérskych rodinných filmov Rodinné video Liptovský Mikuláš 2005

Mauglí, r. Božena Kunová, Anna Dobošová
– Hlavná cena – 8. celoštátna súťaž amatérskych rodinných filmov Rodinné video Liptovský Mikuláš 2005
– Prvé miesto v skupine B (deti a mládež do 18 rokov) – CINEAMA Banská Bystrica 2005
– Prvé miesto v kategórii Dokument – 8. ročník festivalu Neprofesionálny film v Liptove – Krajská súťaž amatérskych filmov Liptovský Mikuláš 2005
– Prvé miesto v kategórii Amatérsky dokument – 23. ročník festivalu Femina Film Ústí nad Labem 2005 (Česká republika)
– Grand Prix festivalu – 3. ročník festivalu Detská filmová Záhrada Praha 2005 (Česká republika)

Miláčik, r. Dana Polakovičová
– Tretie miesto v kategórii Animovaný film – Oravská osmička Nižná 2005

Na prechádzke, r. Filip Jelínek
– Čestné uznanie v kategórii Animovaný film – Oravská osmička Nižná 2005

Na salaši, r. Richard Chomo
– Čestné uznanie v kategórii Hraný film – Oravská osmička Nižná 2005

Nad obrazmi života, r. Ing. Lubor Patsch
– Tretie miesto v skupine A (amatér) v kategórii Dokument – CINEAMA Banská Bystrica 2005
– Druhé miesto v kategórii Dokument – 8. ročník festivalu Neprofesionálny film v Liptove – Krajská súťaž amatérskych filmov Liptovský Mikuláš 2005

Našiel som, r. Andrej Danóczi
– Čestné uznanie v kategórii Experiment – Oravská osmička Nižná 2005
– Druhé miesto v skupine A (amatér) v kategórii Experiment – CINEAMA Banská Bystrica 2005

Nečakaný útok, r. Jakub Barabáš
– Čestné uznanie v skupine B (deti a mládež do 18 rokov) – CINEAMA Banská Bystrica 2005
– Druhé miesto v 2. kategórii – autori 15 – 19 rokov – 12. ročník festivalu Juniorfilm Dvůr Králové nad Labem 2005 (Česká republika)
– Druhá cena v I. kategórii (amatérsky film, tvorca do 20 rokov) – 31. ročník festivalu Mladá kamera Uničov 2005 (Česká republika)

Nicolauspivoviny, r. Ján Kuska, Jaroslav Chomo, Amafilm Liptovský Mikuláš
– Tretia cena; Cena za najlepšiu réžiu – 15. súťažná prehliadka neprofesionálnej videotvorby VIDEOAMA Piešťany 2005

Nič nekrváca večne, r. Matej Hradský
– Cena diváka – Oravská osmička Nižná 2005

Normálny cvok, r. Peter Strcula
– Osobitná cena – 12. ročník festivalu Juniorfilm Dvůr Králové nad Labem 2005 (Česká republika)

O troch krížoch, r. Rastislav Timočko
– Prvé miesto v kategórii Animovaný film – Oravská osmička Nižná 2005

Obrázky z Karpát, r. Tibor Hrdlička
– Cena mesta Levice v kategórii Príroda a zver – 10. medzinárodný festival videofilmov s tematikou poľovníctva a prírody Levice – Hubertlov 2005

Okénko Pezinčiny, r. Lajo Slimák, Peter Bittner, Robo Vagač, Rudo Kujovič
– Čestné uznanie v skupine C (nezávislí) – Krajské kolo neprofesionálnej filmovej tvorby a videotvorby CINEAMA Modra 2005
– Prvé miesto v skupine C (nezávislí) – CINEAMA Banská Bystrica 2005

Otcova jaskyňa, r. Slavomír Chmela
– Prvé miesto v kategórii Reportáž – 8. ročník festivalu Neprofesionálny film v Liptove – Krajská súťaž amatérskych filmov Liptovský Mikuláš 2005
– Hlavná cena (spolu s filmom Výpustek) – CINEAMA Banská Bystrica 2005

Pako, r. Miroslav Surovček
– Druhé miesto – Slovenská oskariáda Liptovský Hrádok 2005

Pán Karpatského lesa I., r. Rastislav a Roman Dobrovodskí
– Prvé miesto v kategórii Príroda a zver – 10. medzinárodný festival videofilmov s tematikou poľovníctva a prírody Levice – Hubertlov 2005

Pod vodou, r. Katarína Czikorová
– Prvé miesto v sekcii minútových filmov – Festival minútových a 5-minútových filmov AZYL 2005
Pračlovek Apeman, r. Denis Benek a kol.
– Tretie miesto v kategórii Animovaný film – Oravská osmička Nižná 2005

Premena, r. Martin Nikmon
– Tretie miesto v skupine A (amatér) v kategórii Experiment – CINEAMA Banská Bystrica 2005

Premeny stromu, r. Ing. Lubor Patsch
– Prvé miesto v kategórii Reportáž – 8. ročník festivalu Neprofesionálny film v Liptove – Krajská súťaž amatérskych filmov Liptovský Mikuláš 2005

Preteky s časom, r. Vladimír Olšavský
– Tretie miesto v skupine A (amatér) v kategórii Reportáž – CINEAMA Banská Bystrica 2005

Prievozník na Váhu, r. Miroslav Števček
– Cena mesta Uherský Brod za najlepší zahraničný amatérsky film za film 13 rokov po... s prihliadnutím na film Prievozník na Váhu – 30. medzinárodná súťaž filmov Týká se to také tebe Uherské Hradiště 2005 (Česká republika)

Príslovia, r. Dušan Dojčiar, Martin Lupták
– Cena FK URTICA – HAH Dolná Strehová 2005

Re-finity, r. Michal Vrbňák
– Tretie miesto v kategórii Hraný film – Oravská osmička Nižná 2005
– Tretie miesto v skupine A (amatér) v kategórii Hraný film – CINEAMA Banská Bystrica 2005
– Prvé miesto v kategórii Hraný film – 8. ročník festivalu Neprofesionálny film v Liptove – Krajská súťaž amatérskych filmov Liptovský Mikuláš 2005

Ruka, r. Paula Ďurinová
– Osobitná cena pre zúčastnené autorky – 12. ročník festivalu Juniorfilm Dvůr Králové nad Labem 2005 (Česká republika)

Sherpa Ralley Tatry, r. Marta a Ivan Kočnerovci
– Tretie miesto v kategórii Reportáž – 8. ročník festivalu Neprofesionálny film v Liptove – Krajská súťaž amatérskych filmov Liptovský Mikuláš 2005

Schránky, r. Kvetoslava Ďurčová st.
– Druhé miesto v kategórii Hraný film – 8. ročník festivalu Neprofesionálny film v Liptove – Krajská súťaž amatérskych filmov Liptovský Mikuláš 2005

SK8 Story, r. Miroslav Šurka
– Prvé miesto v skupine A (amatér) v kategórii Reportáž – CINEAMA Banská Bystrica 2005

Slovenský raj 2004, r. Ivan Srba
– Druhá cena v I. kategórii – rodinné snímky vytvorené členom rodiny o svojej rodine – 8. celoštátna súťaž amatérskych rodinných filmov Rodinné video Liptovský Mikuláš 2005

Sme super, r. Slavomír Chmela
– Cena Odborového zväzu pracovníkov kultúrnych zariadení – 30. medzinárodná súťaž filmov Týká se to také tebe Uherské Hradiště 2005 (Česká republika)
– Cena ČSFV – 12. ročník festivalu Seniorfilm Kroměříž 2005 (Česká republika)

Snowcross, r. Ondrej Potočný, Norbert Čerevka
– Čestné uznanie v skupine C (nezávislí) – CINEAMA Banská Bystrica 2005

Sokoliarstvo, r. Peter Ivaška
– Druhé miesto – kategória náučno-metodických filmov Poľovníctvo, Cena TV Markíza – 10. medzinárodný festival videofilmov s tematikou poľovníctva a prírody Levice – Hubertlov 2005

Spoznávanie, r. Vladimír Olšavský
– Čestné uznanie v 1. kategórii (filmy s poľnohospodárskou, dedinskou a prírodnou tematikou a filmy o tradičných remeslách) – 38. ročník festivalu Vysokovský kohout Vysokov u Náchoda 2005 (Česká republika)

Srnčia láska, r. Ing. Dušan Krajniak
– Druhé miesto v kategórii Príroda a zver – 10. medzinárodný festival videofilmov s tematikou poľovníctva a prírody Levice – Hubertlov 2005
Stabiláci, r. Vladimír Kružic
– Čestné uznanie v skupine A (amatér) v kategórii Dokument – CINEAMA Banská Bystrica 2005

Stretnutie, r. Paula Ďurinová
– Prvé miesto v kategórii Amatérsky hraný film – 22. ročník festivalu Femina Film Ústí nad Labem 2005 (Česká republika)

Švihrovská duma, r. Ján Kuska
– Cena za najlepšiu kameru – 15. súťažná prehliadka neprofesionálnej videotvorby VIDEOAMA Piešťany 2005

Taká normálna rodinka, r. Lubica Krajňáková
– Prvá cena v II. kategórii – filmy o rodine vytvorené autorom alebo skupinou autorov mimo rodiny – Lubica Krajňáková za kolekciu filmov Taká normálna rodinka a Vianoce – 8. celoštátna súťaž amatérskych rodinných filmov Rodinné video Liptovský Mikuláš 2005

The life of fly, r. Matyás Prikler a kol.
– Druhé miesto v kategórii Experiment – Oravská osmička Nižná 2005

Tri dni v Západných Tatrách, r. Ján Vician
– Čestné uznanie – 8. ročník festivalu Neprofesionálny film v Liptove – Krajská súťaž amatérskych filmov Liptovský Mikuláš 2005

Tri koníčky Lacka Hutku, r. Ing. Lubor Patsch
– Tretia cena – 12. ročník festivalu Seniorfilm Kroměříž 2005 (Česká republika)

Ukradli nám Janka, r. Božena Kunová, Anna Dobošová
– Čestné uznanie v II. kategórii – filmy o rodine vytvorené autorom alebo skupinou autorov mimo rodiny – 8. celoštátna súťaž amatérskych rodinných filmov Rodinné video Liptovský Mikuláš 2005

V prírode Malých Karpát, r. Marcel Bródy
– Tretie miesto v kategórii Príroda a zver – 10. medzinárodný festival videofilmov s tematikou poľovníctva a prírody Levice – Hubertlov 2005

Vápeč – dominanta Strážskych vrchov, r. Miroslav Sýkora
– Prvé miesto – kategória dokumentárnych filmov Poľovníctvo všeobecne – 10. medzinárodný festival videofilmov s tematikou poľovníctva a prírody Levice – Hubertlov 2005

Vesmírne dobrodružstvo, r. Zuzana Šóľová
– Čestné uznanie v kategórii Animovaný film – Oravská osmička Nižná 2005
– Čestné uznanie v skupine B (deti a mládež do 18 rokov) – CINEAMA Banská Bystrica 2005

Vianoce, r. Lubica Krajňáková
– Prvá cena v II. kategórii – filmy o rodine vytvorené autorom alebo skupinou autorov mimo rodiny – Lubica Krajňáková za kolekciu filmov Taká normálna rodinka a Vianoce – 8. celoštátna súťaž amatérskych rodinných filmov Rodinné video Liptovský Mikuláš 2005

Virtuálny syn Deža Ursinyho, r. Peter Matej
– Cena za kameru – Peter Matej – Oravská osmička Nižná 2005

Vták III, r. Ján Kuska, Jaroslav Chomo
– umiestnenie v TOP 10 – Croatian Minute Movie Cup Požega 2005 (Chorvátsko)

Výpustek, r. Slavomír Chmela
– Tretie miesto v kategórii Dokument – 8. ročník festivalu Neprofesionálny film v Liptove – Krajská súťaž amatérskych filmov Liptovský Mikuláš 2005
– Hlavná cena (spolu s filmom Otcova jaskyňa) – CINEAMA Banská Bystrica 2005

Wernerová 018-15-24-35, r. Peter Čermák
– Prvé miesto v kategórii Hraný film – Oravská osmička Nižná 2005
– Čestné uznanie v skupine A (amatér) v kategórii Hraný film – Krajské kolo neprofesionálnej filmovej tvorby a videotvorby CINEAMA Modra 2005
– Druhé miesto v skupine A (amatér) v kategórii Hraný film – CINEAMA Banská Bystrica 2005

Zachráňme jarabicu poľnú – 2. diel, r. Ing. Arch. Vavrinec Perlecký
– Tretie miesto – kategória náučno – metodických filmov Poľovníctvo; Cena TV magazínu Halali – 10. medzinárodný festival videofilmov s tematikou poľovníctva a prírody Levice – Hubertlov 2005

Znelka Cineama, r. Rastislav Blažek
– Čestné uznanie v skupine A (amatér) – Krajské kolo neprofesionálnej filmovej tvorby a videotvorby CINEAMA Modra 2005
– Čestné uznanie v skupine A (amatér) v kategórii Znelka – CINEAMA Banská Bystrica 2005

TVORCOVIA

Barabáš, Pavol
– Prémia SFZ, ÚSTT a Literárneho fondu v kategórii Filmová a televízna dokumentárna tvorba – Pavol Barabáš „za nápaditú a profesionálnu kompozíciu dokumentárnej kamery vo filme Amazonia Vertical“; Prémia SFZ, ÚSTT a Literárneho fondu v kategórii DVD a CD-ROM – Pavol Barabáš „za výber a zostavenie vlastnej tvorby na DVD Kolekcia Grand Prix“ (cena udelená v roku 2005 za audiovizuálnu tvorbu roku 2004)
– Cena Tatra banky 2005 v kategórii Mimoriadny tvorivý čin roka 2005 za film Amazonia Vertical – Pavol Barabáš (cena udelená v roku 2005)
– Cena za kameru vo filme Amazonia Vertical – Pavol Barabáš „za neuveriteľne obetavú prácu kameramana v extrémnych podmienkach a za schopnosť udržať v týchto podmienkach estetiku na vysokej úrovni, ktorá presne zapadá do formy filmu“ – 31. medzinárodný filmový festival o životnom prostredí, prírodnom a kultúrnom dedičstve Ekofilm České Budějovice, Český Krumlov 2005 (Česká republika)
– Cena za autorský prínos – Pavol Barabáš za film Potulky Slovenskom – 22. medzinárodný filmový festival Agrofilm Nitra 2005

Biath, Tibor
– Zlatá kamera za celoživotný prínos v oblasti filmového umenia (udelená počas 13. medzinárodného filmového festivalu ART FILM Trenčianske Teplice 2005)
– Igric za celoživotné dielo – Tibor Biath (cena udelená v roku 2005)
– Rad Ludovíta Štúra, III. trieda (udelený prezidentom SR pri príležitosti Dňa ústavy SR 1. 9. 2005)

Bieliková, Katarína
– nominácia na výročnú cenu Českej filmovej a televíznej akadémie Český lev v kategórii Výtvarný počin – Milan Býček a Katarína Bieliková za film Horem pádem, r. J. Hřebejk (nominácia vyhlásená 9. 2. 2005)

Biermann, Rudolf
– nominácia na výročnú cenu Českej filmovej a televíznej akadémie Český lev v kategórii Najlepší film – producent Rudolf Biermann za film Kráľ zlodejov, r. I. Fíla (nominácia vyhlásená 9. 2. 2005)

Blech, Richard
– Cena slovenskej filmovej kritiky za dlhoročnú a stále trvajúcu publikačnú filmovú činnosť (cena udelená na základe hlasovania v ankete členov KFN SSN v roku 2005)

Bobulová, Barbora
– Donatellov David v kategórii Najlepšia herečka – Barbora Bobulová za film Cuore sacro, r. F. Ozpetek (cena udelená v roku 2005, Taliansko)
– Modrý anjel – Grand Prix za najlepší ženský herecký výkon v jednej z hlavných postáv – Barbora Bobulová „za vytvorenie pôsobivej, jemnej a nežnej postavy, ktorá sa viac pozerá ako aktívne zapája. Barbore Bobulovej sa úsporným herectvom podarilo presvedčivo zahrať hrdinku“ – 13. medzinárodný filmový festival ART FILM Trenčianske Teplice 2005

Branko, Pavel
– Prémia SFZ, ÚSTT a Literárneho fondu v kategórii Teória a kritika – Pavel Branko „za teoretický prínos v dvoch štúdiách o dokumentárnej tvorbe zverejnených v časopise KINO-IKON“ (cena udelená v roku 2005 za audiovizuálnu tvorbu roku 2004)

Čorba, Milan
– Rad Ludovíta Štúra, II. trieda (udelený prezidentom SR pri príležitosti Dňa ústavy SR 1. 9. 2005)

Dohnal, Lubor
– Cena Ela Havettu za rozvoj českej a slovenskej kinematografie a vzájomnú spoluprácu – Lubor Dohnal (cena udelená v roku 2005)

Dollingerová, Beatrix
– Emmy Award v kategórii Makeup for a miniseries, movie or a special (non-prosthetic) – Beatrix Dollingerová za masky k filmu Frankenstein, r. K. Connor (cena udelená Academy of Television Arts and Sciences v roku 2005)

Ďuriš, Ján
– Prémia SFZ, ÚSTT a Literárneho fondu v kategórii Hraná filmová tvorba pre kiná – Ján Ďuriš „za vynikajúcu obrazovú interpretáciu dramaticky náročnej témy vo filme režiséra Juraja Jakubiska Post Coitum“ (cena udelená v roku 2005 za audiovizuálnu tvorbu roku 2004)
– Kamera 2005 v kategórii Celovečerný hraný film – Ján Ďuriš za film Post Coitum, r. J. Jakubisko (cena udelená Asociáciou slovenských kameramanov v roku 2005)

Filadelfi, Marian
– Cena Ela Havettu za rozvoj českej a slovenskej kinematografie a vzájomnú spoluprácu – Marian Filadelfi (cena udelená v roku 2005)

Furková, Zita
– Výročná cena Literárneho fondu za celoživotné dielo – Zita Furková „za prínos v oblasti činoherného, rozhlasového, filmového a televízneho umenia“ (cena udelená v roku 2005)

Galvánek, Juraj
– Kamera 2005 v kategórii Dokumentárny film – Juraj Galvánek za film Vízie z Inferna, r. P. Dimitrov (cena udelená Asociáciou slovenských kameramanov v roku 2005)

Hanúsek, Alojz
– Kamera 2005 za celoživotné dielo – Alojz Hanúsek (cena udelená in memoriam Asociáciou slovenských kameramanov v roku 2005)

Haspra, Pavol
– Pribinov kríž, I. trieda in memoriam (udelený prezidentom SR pri príležitosti výročia vzniku SR)

Horváth, Emil
– Rad Ludovíta Štúra, II. trieda (udelený prezidentom SR pri príležitosti Dňa ústavy SR 1. 9. 2005)

Hudec, Dušan
– Igric v kategórii Filmová a televízna dokumentárna tvorba – Dušan Hudec „za hlboký ponor do histórie pamäti národa a za statočnosť pri obhajobe svojho autorského posolstva vo filme Miluj blížneho svojho“ (cena udelená v roku 2005 za audiovizuálnu tvorbu roku 2004)

Jaško, Samuel
– Prémia SFZ, ÚSTT a Literárneho fondu v kategórii Študentská tvorba – Samuel Jaško „za úprimné autorské odhalenie sveta technologickej kultúry vo filme H4XOR“ (cena udelená v roku 2005 za audiovizuálnu tvorbu roku 2004)

Kerekes, Peter
– Cena za najlepšiu réžiu – Peter Kerekes za film 66 sezón – Medzinárodný festival dokumentárnych filmov „Punto de Vista“ Pamplona 2005 (Španielsko)

Kolníková, Katarína
– Prémia SFZ, ÚSTT a Literárneho fondu v kategórii Herecký výkon vo filme alebo v televíznom diele – Katarína Kolníková „za presvedčivý, autentický typ starej mamy“ (udelená v roku 2005 za audiovizuálnu tvorbu roku 2004)
Kramár, Maroš
– Najobľúbenejší herec – Divácka anketa OTO (Osobnosť televíznej obrazovky, cena udelená v roku 2005)

Kraus, Ladislav
– Prémia SFZ, ÚSTT a Literárneho fondu v kategórii Televízna dramatická tvorba – Ladislav Kraus „za žánrovo čisté stvárnenie televízneho obrazu“ vo filme Človečina, r. J. Nvota (udelená v roku 2005 za audiovizuálnu tvorbu roku 2004)

Krížiková, Eva
– Cena primátora mesta Bratislavy Andreja Ďurkovského (udelená v roku 2005)

Labuda, Marián
– Pribinov kríž, II. trieda (udelený v roku 2005 prezidentom SR pri príležitosti výročia vzniku SR)

Lasica, Milan
– Pribinov kríž, II. trieda (udelený v roku 2005 prezidentom SR pri príležitosti výročia vzniku SR)
– Sieň slávy – Divácka anketa OTO (Osobnosť televíznej obrazovky, cena udelená v roku 2005)

Lehotský, Juraj
– Cena Tibora Vichtu v kategórii Dokumentárny film – Juraj Lehotský za scenár Hľadanie (udelená v roku 2005)

Liptáková, Slavena
– Cena Tibora Vichtu v kategórii Hraný film – Slavena Liptáková za scenár Kvety sakury (udelená v roku 2005)

Marcin, Peter
– TOM 2005 v kategórii Najobľúbenejší zabávač a Top TOM 2005 – Peter Marcin (cena Televízna osobnosť Markízy udelená v roku 2005)

Mojžiš, Juraj
– Prémia SFZ, ÚSTT a Literárneho fondu v kategórii Teória a kritika – Juraj Mojžiš „za esejistické spracovanie závažnej filmovej témy v knihe Použi ma ako stránku knihy“ (cena udelená v roku 2005 za audiovizuálnu tvorbu roku 2004)

Nvota, Juraj
– Prémia SFZ, ÚSTT a Literárneho fondu v kategórii Televízna dramatická tvorba – Juraj Nvota „za režisérsky prínos pri televíznom spracovaní témy“ vo filme Človečina (udelená v roku 2005 za audiovizuálnu tvorbu roku 2004)

Ostrochovský, Ivan
– Prémia SFZ, ÚSTT a Literárneho fondu v kategórii Filmová a televízna dokumentárna tvorba – Ivan Ostrochovský „za originálny dokumentárny prístup v zobrazení závažnej spoločenskej udalosti vo filme Menšie zlo“ (cena udelená v roku 2005 za audiovizuálnu tvorbu roku 2004)

Pavlíková, Eva
– Krištáľové krídlo 2004 v kategórii Divadlo a film (udelené v roku 2005)

Petro, Marián
– Prémia SFZ, ÚSTT a Literárneho fondu v kategórii Ostatná televízna tvorba – Marián Petro „za osobitný prístup v realizácii strihu vo filme Metamorfózy, r. M. Petro“ (cena udelená v roku 2005 za audiovizuálnu tvorbu roku 2004)

Popovič, Dávid
– Prémia SFZ, ÚSTT a Literárneho fondu v kategórii Animovaná tvorba – Ivan Popovič, Dávid Popovič „za netradičné a humorné spracovanie náučnej tematiky v animovanej eseji Guľôčkové pero“ (cena udelená v roku 2005 za audiovizuálnu tvorbu roku 2004)

Popovič, Ivan
– Prémia SFZ, ÚSTT a Literárneho fondu v kategórii Animovaná tvorba – Ivan Popovič, Dávid Popovič „za netradičné a humorné spracovanie náučnej tematiky v animovanej eseji Guľôčkové pero“ (cena udelená v roku 2005 za audiovizuálnu tvorbu roku 2004)
Remeň, Maximilián
– Pribinov kríž, III. trieda (udelený v roku 2005 prezidentom SR pri príležitosti výročia vzniku SR)

Rybníček, Richard
– víťaz ankety týždenníka Trend Manažér roku 2005

Snopek, Martin
– Cena Tibora Vichtu v kategórii Animovaný film – Martin Snopek za scenár Posledný autobus (udelená v roku 2005)

Studenková, Zdena
– Najobľúbenejšia herečka a Absolútny OTO – Divácka anketa OTO (Osobnosť televíznej obrazovky, cena udelená v roku 2005)

Szomolányi, Anton
– Cena za najlepšiu kameru – Anton Szomolányi za film Príbeh jednej lanovky, r. R. Zabloudil – 13. medzinárodný festival horských filmov Poprad 2005

Szomolányi, Stanislav
– Pribinov kríž, III. trieda (udelený v roku 2005 prezidentom SR pri príležitosti výročia vzniku SR)

Šimončič, Jozef
– Kamera 2005 v kategórii Kamera televízneho filmu – Jozef Šimončič za film Jesenná (zato) silná láska,
r. Z. Furková (cena udelená Asociáciou slovenských kameramanov v roku 2005)

Štepka, Stanislav
– Igric v kategórii Televízna dramatická tvorba – Stanislav Štepka „za svojský autorský pohľad na morálne a sociálne problémy vo filme Človečina, r. J. Nvota“; Igric v kategórii herecký výkon vo filme alebo televíznom diele – Stanislav Štepka „za plastické vytvorenie tragikomickej postavy otca vo filme Človečina, r. J. Nvota“; Prémia SFZ, ÚSTT a Literárneho fondu v kategórii DVD a CD-ROM – Stanislav Štepka „za autorský prínos a zostavenie DVD 3x Radošínske naivné divadlo“ (udelené v roku 2005 za audiovizuálnu tvorbu roku 2004)

Šulík, Marek
– Cena ZENTIVY (cena určená mladému audiovizuálnemu tvorcovi do 35 rokov vyhlásená spoločnosťou Zentiva v spolupráci so SFÚ a ASFK počas 12. medzinárodnej prehliadky filmu, televízie a videa Febiofest 2005)

Timková, Ingrid
– nominácia na výročnú cenu Českej filmovej a televíznej akadémie Český lev v kategórii Najlepší ženský herecký výkon vo vedľajšej úlohe – Ingrid Timková za film Horem pádem, r. J. Hřebejk (nominácia vyhlásená 9. 2. 2005)

Tutoky, Marián
– Prémia SFZ, ÚSTT a Literárneho fondu v kategórii Študentská tvorba – Marián Tutoky „za réžiu hranej etudy vo filme Kohútik jarabý“ (cena udelená v roku 2005 za audiovizuálnu tvorbu roku 2004)

Uhrín, Michal
– Prémia SFZ, ÚSTT a Literárneho fondu v kategórii Animovaná tvorba – Michal Uhrín „za kreslenú metaforu životnej kariéry jednej celebrity“ vo filme Super, superman (cena udelená v roku 2005 za audiovizuálnu tvorbu roku 2004)

Vášáryová, Emília
– nominácia na výročnú cenu Českej filmovej a televíznej akadémie Český lev v kategórii Najlepší ženský herecký výkon v hlavnej úlohe – Emília Vášáryová za film Horem pádem, r. J. Hřebejk (nominácia vyhlásená 9. 2. 2005)
– výročná cena Českej filmovej a televíznej akadémie Český lev v kategórii Najlepší ženský herecký výkon v hlavnej úlohe – Emília Vášáryová za film Horem pádem, r. J. Hřebejk (cena udelená 5. 3. 2005)
– Cena čitateľov časopisu Cinema pre najlepšiu herečku – Emília Vášáryová za herecký výkon vo filme Horem pádem, r. J. Hřebejk (cena udelená na 18. festivale českých filmov Finále Plzeň 2005)
– Prémia SFZ, ÚSTT a Literárneho fondu v kategórii Herecký výkon vo filme alebo televíznom diele – Emília Vášáryová „za brilantné, citovo bohaté vykreslenie postavy Věry vo filme Horem pádem r. J. Hřebejk“ (cena udelená v roku 2005 za audiovizuálnu tvorbu roku 2004)

Vlach, Zdeno
– Cena ÚSTT a Literárneho fondu „za dlhodobý prínos v oblasti slovenskej audiovizuálnej tvorby s environmentálnou tematikou (udelená počas 11. medzinárodného festivalu filmov o životnom prostredí Envirofilm Banská Bystrica, Zvolen, Banská Štiavnica 2005)
– Prémia SFZ, ÚSTT a Literárneho fondu v kategórii Ostatná televízna tvorba – Zdeno Vlach „za náročný tvorivý kameramanský výkon vo filme V ríši kamzíka tatranského“ (cena udelená v roku 2005 za audiovizuálnu tvorbu roku 2004)

Vraštiak, Štefan
– Cena Karla Čapka za rok 2004 (udelená v roku 2005)

Wallnerová, Zuzana
– Cena mládeže – Prix de la jeunesse – Zuzana Wallnerová za Projekt pre európsku mládež (cena udelená na 57. medzinárodnom filmovom festivale Cannes 2005)

Zeljenka, Ilja
– Krištáľové krídlo 2004 za celoživotné dielo (udelené v roku 2005)

Žolko, Richard
– Kamera 2005 za reklamu K-CERO „za invenčnosť a harmonický celok“ (cena udelená Asociáciou slovenských kameramanov v roku 2005)

OSTATNÉ

3 x RND
– 4. miesto – vo výročnej cene David za DVD roku 2004 v kategórii Historicky najlepšie slovenské DVD vydané do 31. 12. 2004 (cena udelená DVD Group.cz a PC_Space na základe ankety divákov v roku 2005)

Dvojdisk Jánošík 1921 a 1962 – 1963
– Cena David (1. miesto) – výročná cena za DVD roku 2004 v kategórii Historicky najlepšie slovenské DVD vydané do 31. 12. 2004 (cena udelená DVD Group.cz a PC_Space na základe ankety divákov v roku 2005)

Grand Prix Pavol Barabáš
– 5. miesto – vo výročnej cene David za DVD roku 2004 v kategórii Historicky najlepšie slovenské DVD vydané do 31. 12. 2004 (cena udelená DVD Group.cz a PC_Space na základe ankety divákov v roku 2005)

Pacho, hybský zbojník (DVD)
– 2. miesto vo výročnej cene David za DVD roku 2004 v kategórii Historicky najlepšie slovenské DVD vydané do 31. 12. 2004 (cena udelená DVD Group.cz a PC_Space na základe ankety divákov v roku 2005)

Slovenský filmový ústav
– Druhé miesto v 4. ročníku hodnotenia kvality výročných správ štátnych rozpočtových a príspevkových organizácií za rok 2003 v rámci projektu Otvorená štátna správa (výsledky vyhlásené 11. 2. 2005 Inštitútom pre dobre spravovanú spoločnosť)

Sokoliar Tomáš (DVD)
– 3. miesto – vo výročnej cene David za DVD roku 2004 v kategórii Historicky najlepšie slovenské DVD vydané do 31. 12. 2004 (cena udelená DVD Group.cz a PC_Space na základe ankety divákov v roku 2005)

SPI International
– Cena slovenských filmových novinárov distributérovi najlepšieho zahraničného filmu v slovenských kinách v roku 2004 – SPI International za film Dogville, r. L. von Trier (cena udelená na základe hlasovania v ankete členov KFN SSN v roku 2005)

pozn.: ŠF – študentský film, TV – televízny film, CINEAMA Banská Bystrica 2005 – Celoštátna súťažná prehliadka amatérskej filmovej tvorby a videotvorby