Aký bude rok 2004?
Film.sk No.1/2004

Od nástupu HDTV technológie v roku 2000 má jej vývoj tempo expresného rýchlovlaku. Európsky HD rýchlovlak má meškanie približne jeden rok. Hovorím si, „nič to, hlavne, že už sa rozbehol.“

Azda najočakávanejšou udalosťou tohto mesiaca je pre nadšencov HD technológie v Európe štart HD televízie. Po USA, Ja­ponsku a Austrálii sa začne vysielať HDTV signál z Belgicka. Stanica s názvom Euro 1080 sa bude skladať z dvoch kanálov. Neplatený kanál bude na začiatku vysielať štyri hodiny denne záznamy vý­znamných udalostí z kultúry a športu, napríklad aj vysielanie MS vo futbale. Druhý platený kanál, ktorý má za­bezpečiť financovanie projektu, bude vysielať ročne až 100 svetovo významných udalostí. Technicky bude mať kvalita jeho obrazu rozlíšenie 1080i (oproti dnešnému rozlíšeniu 480i), pomer strán bude 16:9 a zvuk bude vysielaný v systéme 5.1 Dolby Surround. Pokrytie signálom umožní osloviť potenciálne až 150 miliónov divákov, pričom sa počíta aj so šírením signálu pre kiná, konferenčné sály, letiská alebo hotely. K príjmu takéhoto signálu potrebuje divák digitálny satelitný pri­jí­mač, dekódovací box a vhodný televízor.

Z noviniek v oblasti nástrojov pre digitálnu kinematografiu je diskutovaným prototyp od ARRI, model D-20. Tento prototyp je navrhnutý tak, aby absolútne spĺňal predstavy profesionálov. Na projekte pracuje niekoľko firiem, ktoré vyvinuli špeciálny čip typu CMOS s rozmermi 35mm filmového políčka s rozlíšením 6 miliónov pixelov. Tento model poskytuje plnú kompatibilitu so všetkým, čo ARRI ponúka pre klasický film. Ďalšou novinkou je model NaC fx Cam od firmy NAC Image Technology Inc., určený pre vy­soko­rýchlostné nakrúcanie. Táto kamera umožňuje nakrúcať rý­chlos­ťou až 1000 políčok za sekundu a maximálna rýchlosť uzávierky je neuveriteľných 1/200 000. Kameru pre takéto nakrú­canie vyvinula aj firma Cinetech. Jej model SpeedCam Visario umožňuje nakrúcať rýchlosťou až 4000 políčok za sekundu, pričom veľkosť tejto kamery je menšia ako krabica od topánok. Nezaostáva ani Sony, ktorá priniesla formát HDCAM SR, umožňujúci nahrávať v kvalite RGB 4:4:4 alebo v komponente 4:2:2 HD video signál s dátovým tokom až 440Mbit/sec. Okrem noviniek zo sveta ma teší aj príchod tejto technológie na Slovensko, aj keď ide iba o prvé nesmelé kroky. Nedávno to bola slovenská spoločnosť Apollon Studio, ktorá v koprodukcii s rakúskou firmou nakrúcala komerčný spot kamerou Pana­sonic Varicam. Túto technológiu testujú slovenskí dokumen­ta­risti, jedným z posledných bol Pavol Barabáš, testujúci model od firmy JVC JY-HD10, postavený na báze miniDV so záznamom HD v rozlíšení 720p. Minulý mesiac získa­val v Prahe skúsenosti s HDTV technológiou aj kameraman Ján Ďuriš. O skúsenostiach slovenských tvorcov, ako aj o nových tren­doch v oblasti digi­tálnej kinematografie, sa aj tento rok dočíta­te na stránkach Film.sk v rubrike Digitálna kinematografia.