Správy - január 2004
Film.sk No.1/2004

Ceny pre slovenských kameramanov

V polovici decembra udeľovala Asociácia slovenských kameramanov Ceny Kamera 2003. Do kameramanskej súťaže bolo prihlásených 23 diel, z toho 3 celovečerné filmy, 3 videofilmy, 14 dokumentárnych filmov a 3 reklamné bloky. Päťčlenná odborná porota pod vedením Dušana Hanáka udelila ceny v štyroch kategóriách. V kategórii celovečerný hraný film získal cenu Vlado Holloš za kameru vo filme Útek do Budína, v kategórii televízny film a videofilm bol ocenený Martin Kollár za kameru vo filme 66 sezón, v kategórii dokumentárny film si cenu odniesol Ján Meliš za kameru v dokumentárnych etudách ANTIFA, GRUF, SKÍNI z televízneho programu Propeler a v poslednej kategórii reklama získal cenu Kamera 2003 Richard Žolko.

(sim)

Úspech dokumentu Nicholas G. Winton – Sila ľudskosti

Slovenský dokumentárny film Nicholas G. Winton – Sila ľudskosti získal spomedzi 65 filmov z celého sveta prvú cenu na Varšavskom židovskom festivale (The First Warsaw Jewish Film Festival) 6. novembra 2003. Je to už v poradí desiata cena pre tento film, medzi ktorými je aj cena EMMY za najlepší dokument, udeľovaná Americkou televíznou akadémiou (televízny Oscar). Producent filmu Patrik Pašš zo spoločnosti Trigon Production, ktorá film v spolupráci s STV vyrobila, povedal: „Cena v Poľsku nás mimoriadne teší, pretože hudbu pre dokument skomponoval Poliak Janusz Stoklasa. Pre nás všetkých je ďalšia cena len potvrdením, že ľudia na celom svete oceňujú čin pána Wintona ako prejav slušnosti v tejto dnešnej nadmieru rozbúrenej dobe.“

(nb)

Ocenenie pre Dážď padá na naše duše

Film režiséra Vlada Balca Dážď padá na naše duše získal na medzinárodnom festivale detských filmov Kinotavrik v Soči (Rusko), ktorý sa konal od 1. do 9. novembra 2003, cenu pre najlepší film festivalu. V hlavnej súťaži celovečerných hraných filmov súťažil s ruskými, talianskymi, nórskymi, fínskymi, dánskymi, kanadskými či nemeckými filmami. Film porazil aj súťažný česko-slovenský projekt Čert vie prečo režiséra Romana Vávru. Film Dážď padá na naše duše, ktorý vyrobila produkčná spoločnosť Trigon production v koprodukcii so Slovenskou televíziou a s Ateliérmi Bonton Zlín, mal slovenskú premiéru v apríli 2002.

(nb)

Vyhlásenie nominácií na Oscara

Už v januári budú oficiálne zverejnené nominácie na Oscara, kde do kategórie Najlepší zahraničný film Slovensko nominovalo koprodukčný slovensko-česko-nemecko-rakúsko-francúzsky film Ivana Fílu Kráľ zlodejov a Česká republika nominovala koprodukčný česko-slovensko-rakúsky film Želary, ktorý je aj naším minoritným projektom. Či sa niektorý z oboch filmov objaví aj medzi užšími nomináciami na Oscara sa dozvieme 27. januára 2004 a víťazi budú slávnostné vyhlásení na slávnostnom ceremoniáli 29. februára 2004 v Los Angeles.

(sim)